3.1 C
Brno
Sobota, 4 února, 2023

5 robotických smart vysavačů, které zvládnou více než jen vysávání

Rychlý technologický pokrok neobchází ani robotické vysavače....

9 nápadů, jak udělat zahradu zábavnou pro děti každého věku

Hledáte způsoby, jak pobavit děti na dvoře?...

9 nejkrásnějších venkovních saun na světě

Když nám už zavřeli wellness, mohli bychom se inspirovat ve světě, jak si postavit zdravou finskou saunu v zahradě nebo v komunitě. Těchto 9 saun posouvá relaxaci a design na úplně jinou úroveň.

Sauna je již dlouhá desetiletí dějištěm významných událostí – od náboženských obřadů až po léčení nemocí a pro mnoho kultur je nezbytnou potřebou pro blahobyt. Je to místo, kde tělo může relaxovat a mysl se otevírá novým myšlenkám. Například ve Finsku existuje více než 3 miliony saun pro 5,5 milionu obyvatel. Tyto stavby jsou tradičně vyrobeny ze dřeva s košem s kameny uvnitř, který je vyhřívaný kamny. Když saunu umístíte v exteriéru, právě tam zazáří její design a tak se může odlišit od všech ostatních. Právě v období pandemie roste význam těchto oblíbených zařízení – upevňují zdraví a imunitu a můžete se vsadit, že při teplotě nad 80 ° C zničí na površích všechny viry.

Zlaté vejce, Kiruna Švédsko
Mobilní zařízení Solar Egg zadala švédská stavební společnost Riksbyggen a v dubnu 2017 jej vytvořilo švédské umělecké duo Bigert & Bergström. Postupně hostilo koupelníky v Björklidenu ve Stockholmu, švédském Gällivaru, jakož iv Paříži, Kodani a Minnesotě a nyní se nachází v Luossabackenu v Kirunu. Exteriér vajíčka je vyroben ze devětapadesáti ocelových reflexních zlatých plátů, které údajně odrážejí zemi a její obyvatele. Do 4 metry širokého interiéru se vejde až osm lidí. Je vyhříván hořákem na dřevo, který má tvar lidského srdce a osvětlují jej LED žárovky napájené ze solárních baterií.

Námořnická zóna na městském jezeře, Seattle USA
Wa_sauna se zrodila v chladný zimní den v Seattlu, kdy architekti goCstudio začali vymýšlet způsoby, jak do projektu zapojit vodu, která obklopuje město. Výsledek byl velmi atraktivní – wa_sauna byla financována s podporou místní komunity a crowdfundingové kampaně. Plovoucí sauna je poháněna malým lodním elektromotorem a vyhřívána kamny na dřevo.

Venkovská sauna, Rosendal Norsko
Tato plovoucí sauna byla dárkem pro komunitu v Rosendale, vesnici na břehu norského Hardangerfjordu. Navrhli ji architekti z Casagrande & Rintala a výstavba probíhala ve spolupráci se studenty umění z Bergen Art Academy. Do sauny se lze dostat pomocí člunu nebo rychlým plaváním. Vstoupit do ní je třeba přes čtvercový otvor v podlaze z borového dřeva. Stěny jsou poloprůhledné a při zvyšování tepla sauna připomíná plovoucí lampion.

Finský obojživelník, Åland Finsko
DW Sauna v Ålandu byla objednána společností Denizen Works, která použila v této mobilní struktuře místní materiály. Denizen Sauna postavená na posuvné základně leží na souši, ale lze jej snadno přesunout k zamrzlému jezeru, kde Skandinávci vyřezávají otvory v ledu pro svůj vlastní ponorný bazén, po kterém následuje teplá sauna. A naopak.

Sauna protkávaná zlatem, Dalen Norsko
Saunu Soria Moria, která se nachází na konci kanálu Telemark, postavila společnost Feste Landskap/Arkitektur. David Fjågesund, architekt projektu, říká, že výchozím bodem projektu bylo dramatická země v okolí Dalenu. „Charakteristická silueta sauny je architektonickou interpretací strmých hor obklopujících jezero Bandak. Dřevěný obklad šindelů je inspirován místními stavebními technikami. V plášti jsou integrovány lesklé zlaté šindele.“ Říká, že zlato je odkazem na místní folklór. Upozorňuje také na očividný kontrast, který vznikl mezi nekultivovanými obyvateli Telemarku a honosnými zahraničními turisty z vyšších vrstev při zakládání nedalekého hotelu Dalen na konci 19. století.

Saunování s piknikem, Lofoten Norsko
Sauna The Bands, „Pásky“, se nachází v bývalé rybářské vesnici na ostrovech Lofoten. Vytvořil ji tým studentů ze studia Scarcity and Creativity Studio na univerzitě Oslo School of Architecture and Design. Zázemí sauny je umístěno v jedinečném skládacím systému složeném ze tří pásů. Připomíná souběžné pásy látek, které vytvářejí saunu a několik venkovních zařízení, jako je horká a studená vana a terasa na piknik. Struktura leží na skalnatém molu, které jakoby stoupalo ze skal a snoubilo se s lofotskou krajinou obklopenou vodou.

Saunová jeskyně, Parry Sound Kanada
Grotto je soukromá sauna v kanadském Ontariu, která je umístěna na skalnatém pobřeží jezera nedaleko Parry Sound. Alex Josephson, architekt a spoluzakladatel ateliéru Partisans, vysvětluje, že sauna je uložena na ledovcem zjemněné hornině Canadian Shield, která se formovala téměř 3 miliardy let a jeho tým skálu skenoval pomocí 3D do detailů. „Jednoduchý černý tvar vyvolává pocit, jako by se rodila z lůžka kamene a zdůrazňuje na ní tři neuvěřitelné profily. Interiér byl inspirován myšlenkou vyrobit dřevěnou jeskyni.“

Skandinávie s příchutí zenu, Türi Estonsko
Vypadá to tak, že rádi saunují i Estonci. Hluboko v lesích na řece Pärnu naleznete stylovou saunu oválného tvaru, která byla vyrobena ze sibiřského červeného smrku. Úkolem autora projektu japonského architekta Tomomi Hayashi ze studia Hayashi – Grossschmidt Arhitektuur (HGA), bylo opětovně využít dvou starých pontonů, které ležely v okolí a postavit na nich plovoucí saunu.

Plovoucí chatka uprostřed metropole, Oslo Norsko
Další plovoucí sauna, tentokrát v Oslu, je tradičně finská a postavena tak, aby vypadala jako norská chatka klouzající po vodě. Můžete zde střídat parní saunu a ponořování do svěží vody fjordu. Velká okna nabízejí nádherný výhled na moře a na saunování si hosté mohou přinést své vlastní občerstvení a sklenku vína. Vychutnat si jej mohou na palubě s výhledem na norskou Národní operu.

Reviews

Další články autora